جنگ افزار

دانستنی های نظامی و جنگ افزار

• اسلحه برتر تک تیراندازی دوربرد : بَرِت ام 107 کالیبر نیم اینچ "Barrett M107 Long Range Sniper Rifl


• تفنگ تک تیرانداز دوربرد نیمه خودکار، تفنگ نیمه خودکار ضد تجهیزات، تفنگ تک تیرانداز سنگین

• کشور سازنده : ایالات متحده آمریکا
• تاریخ تولید : 2002
• کالیبر : 0.50 اینچ (7/12)
• گلوله : 99 * 7/12 میلی متر
• نوع عمل : گلنگدن کورس کوتاه
• وزن ( تفنگ و اسکوپ ) : 28.5 pound ( 9/12 کیلوگرم)
• طول : در حالت سرهم شده 1488 میلی متر - حالت جمع شده 965 میلی متر
• طول لوله : 738 میلی متر
• خان لوله : R.H، هشت برآمدگی و فرو رفتگی، گام یک در 15 اینچ (381 میلی متر)
• اقدامات ایمنی : اهرم انگشتی دست
• گنجایش خشاب : 10 گلوله (ترجیحا 8 تا 9 گلوله)
• وزن خشاب : 10 گلوله 1.87 کیلو گرم، 8 گلوله 1.64 کیلو گرم
• کارایی با گلوله : 660 grain
• سرعت دهانه : 854 مایل بر ثانیه
• انرژی دهانه : 15582 ژول
• حداکثر برد : 6812 متر
• حداکثر برد مفید : 1829 متر
• سایت ها : سایت جلویی 1.91 میلی متر به همراه محافظ و حلقه ضد تابش نور برای مگسک
• سایت عقبی : دارای درجه تنظیم برای ارتفاع و تنظیم تیر
• اسکوپ دید در روز
• نوع : لئوپولد Vary X 4.5 * 14
• طول : طول20.80 میلی متر
• شبکیه : Mil dot
• لنز : 50 میلی متر

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392ساعت 9:21 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

BOBERG XR9،یک پیستول زنانه

این اسلحه،یک پیستول با عملکرد 2 زمانه،ساخت شرکت خصوصی مهندسی "Boberg Arms" آمریکا می باشد.طراح این اسلحه مهندس "Alen Boberg" است.هدف اصلی از طراحی و تولید این اسلحه،داشتن یک اسلحه برای حمل به صورت مخفی می باشد.هر چند که امروزه در سراسر جهان از این اسلحه به دلیل حجم کوچک آن در مقیاس وسیعی به عنوان اسلحه دفاع شخصی استفاده می شود.در طراحی این اسلحه به مقدار زیادی از طرح ظاهری اسلحه معروف و موفق اتریشی "Glock" الگو برداری شده است.

نخستین گونه های این اسلحه در سال 2004 وارد بازار شد.مدلهای اولیه این اسلحه از کالیبر 32ACP و یا همان کالیبر معروف 7.65x17 mm استفاده می کردند.همچنین مکانیسم اسلحه نیز "Blowback" بود.اما در فوریه 2007 به خاطر افزایش قابلیت اطمینان اسلحه،مکانیسم آن از "Blowback" به "DA" تغییر یافت و همچنین برای کارایی بیشتر و قدرت بیشتر اسلحه،کالیبر آن با کالیبر استاندارد 9x19 mm Luger/Parabellum یکسان شد.

طراحی خاص این اسلحه باعث شده است که انرژی دهانه این اسلحه به نسبت اسلحه های جیبی مشابه 25 درصد افزایش داشته باشد. همچنین به کارگیری پلیمر در ترکیب قاب و قبضه اسلحه باعث شده است که وزن آن کاهش چشمگیری داشته باشد.وزن خالی اسلحه 515 گرم و وزن با خشاب پر که 7 گلوله ظرفیت دارد و یک تیر در لوله نیز معادل 555 گرم می باشد.

این اسلحه فاقد هر گونه ضامن خارجی می باشد.شاید در نگاه اول نداشتن ضامن خارجی برای این اسلحه کار غیر معقولی به نظر برسد، اما مکانیسم ضربه اسلحه به گونه ای طراحی شده است که به کمک ضامن سوزنی داخل اسلحه،به طور کامل از شلیک های ناخواسته جلو گیری خواهد کرد.
همچنین این اسلحه فاقد ضامن انصراف از شلیک می باشد.برای غیر مسلح کردن این اسلحه نیز می بایست خشاب را بیرون کشید و سپس ماشه را چکاند،در این صورت اسلحه غیر مسلح خواهد شد.

در ساخت این اسلحه کمترین قطعات ممکن به کار رفته است.به همین دلیل این اسلحه یکی از مقاوم ترین اسلحه های جیبی است.همچنین قطعات این اسلحه کاملا ضد اکسید ساخته شده اند.

به لطف طول کوتاه 14.87 سانتی متری در مدل L و 12.75 سانتی متری در مدل S و با طول لوله 10.5 سانتی متری در مدل L و 8.37 سانتی متری(که قابل تعویض با لوله 10.5 سانتی متری نیز است) در مدل S و برد مفید 25 متر،از این اسلحه در نیروهای مخفی به عنوان اسلحه مخفی در جوراب و کفش استفاده می شود.اما امروزه بیشترین مشتریان این اسلحه کوچک و جمع و جور و دوست داشتنی،شهروندان عادی به منظور دفاع شخصی می باشند که البته خانم ها به دلیل کاربرد ساده و سایز کوچک آن علاقه بسیاری به داشتن این اسلحه در کیف های شخصی خود به منظور دفاع شخصی دارند.

(حرف L در مدل L به معنی Long و حرف S در مدل S به معنی Short می باشد)

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 8:21 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

C4

ماده انفجاری سفید رنگ C4،یک گونه از مواد منفجره "پلاستیکی" به حساب می آید.این ماده منفجره و در کل کلیه مواد منفجره خانواده پلاستیکی از مواد با ترکیب پلاستیک به دو منظور اصلی بهره می برند.

1-با استفاده از این مواد،حساسیت این گونه از مواد منفجره به فشار و ضربه های ناگهانی بسیار کاهش می یابد و جابجایی این گونه از مواد برای کاربران مختلف،خصوصا واحدهای نظامی،بسیار امن تر و راحت تر صورت می گیرید.این ماده منفجره حتی با شلیک مستقیم گلوله نیز منفجر نمی شود.

2-بحث بعدی در مورد قابلیت شکل پذیری این گونه از مواد است.مواد منفجره پلاستیکی مثل C4،به راحتی و به مانند خمیر بازی کودکان قابلیت شکل پذیری داشته و به راحتی بر روی سطح های مختلف قابل نصب است.

همچنین قدرت شكنندگی C4 بيشتر و ماده پايدارتر است.دست زدن به C4 از نظر بهداشتی برای انسان ناراحتی به وجود نمی آورد.

ماده پایه ای برای ساخت C4،ماده منفجره " RDX " است.این ماده چیزی در حدود 91 درصد از ترکیب کلی C4 را تشکیل می دهد.باقی این ماده از ترکیب های پلاستیکی و روغن موتور تشکیل می شود.

RDX یک ماده منفجره قدرتمند با درجه حساسیت متوسط است که پس از جنگ جهانی دوم نیز مورد استفاده قرار گرفت.RDX به دو روش ساخته می‌شود:
1-ترکیب اسید نیتریک 99 درصد با هگزامین و اوره
2-ترکیب اسید نیتریک 65 درصد با هگزامین و نیترات آمونیوم

هگزامین در ساخت دو نوع ماده منفجره کار برد دارد:
1-هگزامین پروکسید:ترکیب هگزامین و آب اکسیژنه و اسید سولفوریک یا کلریدریک به عنوان کاتالیزر.
2-RDX که در بالا گفته شد.این ماده سرطان زا و کار کردن با آن ریسک بزرگی است هگزامین از ترکیب فرمالین(فرمالدهید محلول در آب) و آمونیاک تشکیل می‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین 1392ساعت 12:19 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

عینک های ضد گلوله برند Revision

سربازان خط مقدم انگليس در افغانستان،از عينک های آفتابی و عينک ايمنی محافظی برخوردارند كه میتواند در برابر انفجار و گلوله مقاومت کند.

همچنين اين عينک ها كه شیشه های چشمی آنها از تركيبی سری ساخته ‌شده‌اند،سربازان را در برابر خاک و آوار و باقيمانده‌های بمب‌گذاری های جاده‌ای كه با نام ied شناخته میشوند،محفاظت میكند.

اين عينک که توسط کمپانی سازنده تجهيزات نظامی revision كانادا ساخته شده است.وزارت دفاع انگليس تاكنون بیش از 100 هزار جفت عينک به ارزش 4 ميليون پوند برای سربازان خود سفارش داده است.

در آزمايش‌های انجام شده توسط سازندگان اين عينک ها،‌37 بار به سوی اين عينک ها شليک شد و حتی يكبار سوراخی در شیشه های چشمی آنها ايجاد نشد.

اين عينک كه توسط سربازان آمريكايی نیز مورد استفاده قرار گرفته،از 3 شیشه چشمی قابل تعويض ساده،افزايش دهنده نور و مقاوم در برابر آفتاب برخوردار است.

این عینک ها همچنين از خاصيت مه‌شكن،‌مقاوم در برابر خش و وضوح تصويری بی سابقه‌ای برخوردارند.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم فروردین 1392ساعت 9:16 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

کلت ام۱۹۱۱

کُلت ۱۹۱۱ سلاح کمری نیمه‌خودکاری با کالیبر ۰٫۴۵ اینچ (۱۱٫۴۳ میلی متر) است که از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۸۵ سلاح کمری سازمانی نیروهای مسلح آمریکا بود اغلب آن را «ام۱۹۱۱» یا «کلت۴۵» می‌نامیدند. این سلاح در جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ کره و جنگ ویتنام بکار رفت. کلت۱۹۱۱ را جان برونینگ طراحی کرد و نسخه نهایی آن در سال ۱۹۱۱ ساخته شد. این سلاح از فشنگ‌های ۰٫۴۵ acp با اندازه ۱۱٫۴۳ در ۲۳ میلی متر استفاده می‌کند و هفت فشنگ در خشاب قبضه آن جای می‌گیرد.
از سال ۱۹۸۵ جایگزینی ام ۱۹۱۱ با تپانچه ۹ میلی متری برتا ام۹ آغاز شد هرچند هنوز هم برخی از واحدهای ارتش آمریکا و همینطور نیروهای مسلح بسیاری از کشورهای دیگر دنیا از کلت ام ۱۹۱۱ استفاده می‌کنند.
مشخصات:
نوع: پیستول نیمه‌خودکار
نبردها: جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام، جنگ افغانستان، جنگ عراق
طراح: جان براونینگ
طراحی شده در: ۱۹۱۱
سازنده: ایالات متحده آمریکا
قیمت واحد: 1.000$
تعداد ساخت: بیش از ۲ میلیون
گونه‌ها: m1911a1
وزن: ۱۱۰۶ گرم (خالی)

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم فروردین 1392ساعت 9:15 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

تفنگ اتمی Davy Crockett

تفنگ اتمی Davy Crockett در دو نوع XM-28 با كالیبر 120 میلیمتر و تفنگ XM-29 با كالیبر 155 میلیمتر،از جمله سلاح های هسته ای تاكتیكی بدون پس زدن(هنگام شلیک) بودند كه گلوله های هسته ای M388 غیر هدایت شونده را شلیک كرده و در جریان جنگ سرد توسط ارتش آمریكا به كار گرفته شدند.

تفنگ 120 میلیمتری XM-28 حدود 3200 متر و تفنگ 155 میلیمتری XM-29 حدود 6500 متر برد داشت كه البته این تفنگ استاندارد اصلی این سلاح محسوب می شد.هر دو سلاح از همان گلوله استفاده می كردند و قابلیت نصب بر روی پرتابگر سه پایه(ثابت) یا قابل حمل توسط نمونه هایی از خودروی جیپ را داشتند.این تجهیزات توسط سه خدمه به كار برده می شد و البته كاربردهای نظامی دیگری همچون پرتاب گلوله های معمولی و ضد تانک نیز داشت.این سلاح پس از سلاح های مشابه خود یعنی soldier،congressman و folk hero،یكی از كوچكترین سامانه های نظامی هسته ای است كه تا كنون ساخته شده است.

تفنگ Davy Crockett در اواخر دهه 50 میلادی برای استفاده در خط مقدم نبرد بر علیه نیروهای ارتش شوروی كه در قاره اروپا مستقر شده بودند طراحی گردید.دسته های كوچک جمعی گروه رزمی هسته ای كه مجهز به این سلاح شده بودند،می بایست در فاصله های كوتاه چند كیلومتری از یكدیگر مستقر می شدند تا با استفاده از قدرت این تفنگ،نیروهای دشمن را نابود یا برای 48 ساعت آن منطقه را تا رسیدن نیروهای كمكی پیمان ناتو غیرقابل استقرار سازند.

تفنگ Davy Crockett توسط ارتش آمریكا از از سال 1961 تا 1971 مورد استفاده واقع گردید.بین سال های 1956 تا 1963 تعداد 2100 گلوله M-388 تولید شد و در سال های 1962 تا 1968 در منطقه آموزشی Pohakuloa واقع در جزایر هاوایی و با شلیک گلوله های دارای اورانیوم رقیق شده صورت گرفت.هزینه گلوله ها بدون در نظر گیری كلاهک هسته ای معادل 540 میلیون دلار(در سال 1996) شده بود.بخش های غیر هسته ای این سلاح در مجتمع صنعتی Rock Island Arsenal در ایالت ایلینویز ساخته می شد.كلاهک هسته ای W54 در آزمایشگاه علمی لوس آلاموس طراحی گردید اما ساخت آن به كمیسیون انرژی هسته ای ارجاع شد.
گلوله های M-388 به نوعی كلاهک هسته ای W54 مجهز بودند كه سبكترین و كوچكترین سلاح شكافت هسته ای( انفجار از داخل) استفاده شده توسط آمریکا بود و ظرفیت انفجاری جزیی در مقیاس كیلوتن داشت كه از 0.01 كیلوتن(معادل با 10 تن TNT بعلاوه پرتو های رادیواكتیو) آغاز و 0.02 كیلوتن و یک كیلوتن را نیز در بر میگرفت.وزن كامل این گلوله 34.5 كیلوگرم،طول آن 78.7 سانتیمتر و قطور ترین قسمت آن هم حدود 28 سانتی متر قطر داشت.یک سنبه كالیبر كوچک در انتهای گلوله قرار داشت كه با اتصال به درون لوله تفنگ عمل پرتاب را انجام می داد.در نوک این سنبه یک سامانه قرار داشت تا به منظور جلوگیری از پس زدن لوله،گازهای خرج پرتابه گلوله Davy Crockett را خنثی نماید.

نخستین كلاهک هسته ای W54 شلیک شده ازDavy Crockett در هفتم جولای سال 1962 و در میدان تیر صحرای نوادا تحت عنوان Little Feller II تست گردید.سپس یک شلیک واقعی دیگر نیز در 17 جولای با برد حدود 2.7 كیلومتر با عنوان Little Feller I صورت گرفت.هر دو آزمایش موفقیت آمیز بود.این آخرین تست انفجار جوی این گلوله در میدان تیر نوادا بود.در انفجار اول،كلاهک از طریق كابلهایی در ارتفاع 91 سانتی متری سطح زمین معلق شده بود و قدرت تخریب آن نیز برابر 22 تن TNT بود.در شلیک دوم كه با نام Little Feller I و در 17 جولای صورت گرفت، یک گلوله Davy Crockett از یک تفنگ ثابت 155 میلیمتری XM-29(به دنبال یک رزمایش شبیه سازی شده به نام IVY FLATS) شلیک شد. این گلوله در ارتفاع تقریبا 7 متری سطح زمین و در فاصله تقریبی 2700 متری از محل پرتاب منفجر شد.ظرفیت این بمب معادل 18 تن TNT بود. این انفجار كه آخرین انفجار این نوع بمب در صحرای نوادا بود با حضور Robert F. Kennedy،دادستان كل كشور آمریکا و ژنرال Maxwell D. Taylor مشاور جان اف كندی،رییس جمهور آمریكا،صورت پذیرفت.نتیجه این انفجارها در 22 دسامبر سال 1997 توسط وزارت انرژی آمریكا از طبقه بندی (محرمانه) خارج گردید.

هر دو نمونه این سلاح های بدون پس زنی،در هنگام آزمایش دقت ناچیزی داشتند،به همین دلیل برای افزایش تاثیر گلوله می بایست خطر پرتوزایی آن بیشتر می شد.حتی در پایین ترین سطح،گلوله M-388 می بایست قادر به تولید بیشینه سطح پرتو مرگبار(یعنی 10.000 بار بیش از حد مجاز) در محدوده 150 متری و سطح پرتو احتمالا وخیم(600 بار بیش از حد مجاز ) در منطقه 400 متری محل انفجار بوده باشد.
جوخه های 55 و 56 و جمعی نیروی توپخانه لشکر 82 هوابرد آمریكا، آخرین یگانی بود كه به خمپاره انداز نوع M-29 موسوم به Davy Crockett مجهز شده بود.این دو یگان چترباز بودند و هر جوخه سه نفری مجهز به یک كامیون نیم تن(جیپ) بود كه تماما با چتر از آسمان قابل رها شدن بودند.این یگانها نیز در اواسط سال 1968 غیرفعال شدند.
در دهه 1960 و 70 میلادی،یک عصر كاملا جدید به همراه یک نگرش نظامی متفاوت به ارتش شاهنشاهی ایران صورت گرفت.در سال 1965 میلادی یک اتوبوس حامل نظامیان ایرانی به صورت ویژه به میدان تیر Hohenfels آمدند تا گفتگو و نظارتی را بر یک شلیک تفنگ Davy Crockett را داشته باشند و با قابلیت های هسته ای و ضد تانک این سلاح آشنا شوند.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم فروردین 1392ساعت 0:54 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

صدا خفه کن(suppressor) چگونه صدا را خفه میکند؟

اولین صداخفه کن عملی توسط آقای "هیرام پرسی ماکسیم" اختراع شد. وی در روز 2 سپتامبر سال 1869 در شهر بروکلین بدنیا آمد.پدر ماکسیم،آقای هیرام استیونس ماکسیم،مخترع تیربار معروف ماکسیم بود.همچنین عموی او آقای "هادسون ماکسیم" مکتشف مواد منفجره به شدت انفجاری بود.ماکسیم در سال 1886 یک دانشمند تمام عیار و البته جوانترین دانشجوی دانشگاه ماساچوست محسوب میشد،یک مهندس فنی 17 ساله.

کارنامه درخشان اختراعات ماکسیم شامل 59 اختراع عملی و کاربردی است.بسیاری می پندارند که آقای ماکسیم بیشتر بر روی طراحی و ساخت سلاح های جنگی متمرکز بوده،در حالی که بسیاری از اختراعات وی همانند رله(تقویت) امواج رادیویی و دستگاه سنجش و ثبت علائم حیاتی بدن،هزاران نفر را از مرگ حتمی نجات داده.اختراع صداخفه کن توسط وی نیز مصادف بود با روزهای سیاه آمریکا.رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی اول هزاران نفر را بی کار کرده و به سمت جرم و جنایت سوق داده بود.صدا خفه کن ماکسیم وسیله مناسبی برای سوء استفاده و قتل و جنایت آن هم در سکوت محسوب میشد که البته این امر دولت آمریکا را بر آن داشت تا قوانین سفت و سختی در خصوص حق مالکیت و حمل صداخفه کن وضع کند.

اساس کار صدا خفه کن ها بسیار ساده است.فرض کنید یک بادکنک را تا حد معقولی باد کرده اید،اگر به آن سوزن وارد کنید چه اتفاقی می افتد؟مسلما صدای مهیبی خواهد داد;حال اگر دهانی همان بادکنک را باز کنید،فشار هوا کم کم خارج شده و صدای بسیار کمتری ایجاد خواهد شد.صدا خفه کن ها نیز بر همین اساس کار می کنند.صدای بلند شنیده شده در زمان تیر اندازی به علت خروج ناگهانی حجم زیادی گاز در یک زمان کوتاه و در یک محدوده بسیار کوچک(دهانه لوله تفنگ) است،مانند تفاوت صدای عطسه و صدای فوت کردن در دهان انسان.برای شلیک یک گلوله از تفنگ،باروت پشت فشنگ منفجر می شود.این عمل یک ضربان فشار بالا از گاز داغ بوجود می آورد.این فشار گاز داغ،گلوله را به خارج از لوله تفنگ می راند و مانند در آوردن چوب پنبه از سر یک بطری پر گاز می باشد.فشاری معادل با 3000 پوند بر اینچ مربع یا 20700000 پاسکال می باشد،پس باید انتظار شنیدن صدای وحشتناکی هم داشت.
صدا خفه کن در انتهای لوله تفنگ پیچ می شود و اصولا بزرگتر و پهن تر از لوله تفنگ می باشد.با وجود صدا خفه کن در تفنگ،گاز فشاری پشت گلوله فضای بیشتری برای پخش شدن دارد،بنابراین فشار گاز داغ تا 60 پوند بر اینچ مربع کاهش خواهد یافت و طبق مثال بادکنک صدای کمتری هم ایجاد می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین 1392ساعت 1:15 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

MP5

کوچک ولی مرگبار
این اصطلاحی است كه سازندگان تیربار دستی پرقدرت و منحصر بفرد MP5 برای تعريف از اين سلاح بی مانند بكار ميبرند.

تیربار های كوچک هميشه جايگاه ويژه ای در جنگهای شهری دارند و در اين ميان پليس ها و محافظان بيشترين نياز را به اين مرگ آفرينان كوچک داشته اند،چرا كه قابليت حمل آسان امتياز مهمی است كه قدرت مانور و حركت نيروهای امنيتی را بهبود می بخشد.

تیربار دستی MP5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین تیربار دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.

در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP5 معرفی کردند این تیربار در دو مدل ارائه شد که نوع MP5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش،خشاب،دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

MP5 یک اسلحه سبک دستی و همچنین شانه ای می باشد که با هوا خنک شده و از یک خشاب استاندارد 15 یا 30 تیره تغذیه می کند. محفظه خرج (خزانه) آن برای استفاده تمام فشنگ های استاندارد سلاح کمری مانند 9x19،40S&W،10mmAuto ساخته شده است.این سلاح در تمام حالت های تک تیر،شلیک دو یا سه تیره و تیربار از حالت گلنگدن بسته شلیک می کند که همین عامل دقت شلیک هر گلوله را در تمام حالت ها بالا برده و MP5 را تبدیل به یک اسلحه قابل کنترل می سازد.ناگفته نماند که سرعت علمی تیر اندازی این اسلحه 800 تیر در دقیقه می باشد.طراحی مدولی MP5 این قابلیت را به کاربر آن می دهد که با تعویض کردن اختیاری شش قسمت این اسلحه و اضافه کردن لوازم جانبی بعد از مونتاژ کردن از آن،در ماموریت های تخصصی مختلف استفاده کند.این فاکتور یکی از برتری های تاکتیکی MP5 نسبت به رقبای خود است.تنه MP5 بعد از فسفاته شدن با لعاب سیاه رنگی پوشیده شده است که حتی از خوردگی های ناشی از عملیات در آب های شور نیز جلوگیری می کند.

در مدلهاي گذشته MP5 داراي برگه ناظم آتش دو زمانه( ضامن و تک تير) كه با ساخت MP5A2 ارتقا يافته و به سه وضعيتي تبديل شد(ضامن،تک تير،رگبار)،ولی در مدل MP5A3 باز هم ارتقا يافته و به برگه ناظم 4 وضعيتی(ضامن،تک تير،سه تير،رگبار ) تبديل شد.

مداومت آتش اين سلاح بسته به نوع لوله و مهمات استفاده شده دارد. لوله آن امكان اتصال صدا خفه كن به آن را می دهد و همچنين می توان بر روی آن دوربين معمولی و ديد در شب نصب كرد.همچنين امكان استفاده از نور هالوژن در جاهای تاریک اين سلاح را به يكی از مرگ بارترين تیربار های دنيا تبديل كرده است.

تیربار دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است،چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعه های دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3 قرض گرفته.ولی دقت و ارگونومی آن بسیار بیشتر از G3 میباشد.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه تپانچه ای بکار گرفته شده،در انواع 2 حالته(ضامن و تک تیر) 3 حالته (ضامن،تک تیر و رگبار) و 4 حالته (ضامن،تک تیر،3 تیر و رگبار) موجود میباشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین 1392ساعت 1:12 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

جلیقه ضد گلوله آمریکایی پوست اژدها

این جلیقه در آزمایشی حیرت انگیز توانست 120 گلوله 9x19 میلیمتری شلیک شده از یک MP5 را از فاصله 30 متری دفع کند!!!!!!!!!!
داستان همین جا تمام نمیشه بلکه دقیقا بعد از آزمایش اول و بدون تعویض جلیقه،یک بار دیگر هم این جلیقه توسط 21 عدد گلوله با مغز فولادی تفنگ کلاشنیکفAK-47 از فاصله 50 متری تیرباران شد و در برابر گلوله ها ایستادگی کرد و با دفع این گلوله ها ثابت کرد که نام پوست اژدها را بدون دلیل بر روی این جلیقه ضد گلوله نذاشته اند.

همچنین در آزمایشی در مستند نظامی "Mail Call" متعلق به شبکه History،جلیقه در معرض 9 گلوله با هسته فولادی شلیک شده از AK-47 و 35 گلوله 9x19 میلیمتری شلیک شده از MP5A3 قرار گرفت.تمام شلیک ها به ناحیه ای به مساحت 10 در 12 اینچ روی جلیقه صورت گرفت ولی جلیقه به راحتی گلوله ها را دفع کرد.
در مستند "Test Lab" همین شبکه،جلیقه 120 گلوله 7.62x39 میلیمتری از رایفل Type 56 و MP5 را نیز دفع کرد.
در آزمایش دیگر در مستند "Future Weapons" شبکه دیسکاوری،جلیقه دفعات زیادی به وسیله مهماتی با هسته فولادی توسط AK-47 و MP5SD و M4 Carbine و نارنجک M67 مورد اصابت قرار گرفت.
بر اثر انفجار نارنجک شلیک شده از نارنجک انداز M67،جلیقه آسیب های شدیدی دید اما نفوذی در زره مشاهده نشد.
این جلیقه به افغانستان و عراق نیز فرستاده شد و در طیف وسیعی توسط تفنگداران نیروی دریایی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 2007 نیز "NBC News" آزمایش های شلیک مستقلی را به صورت مقایسه ای بر روی جلیقه پوست اژدها و "Interceptor body armor" انجام داد.ژنرال چهار ستاره بازنشسته "Wayne A.Downing" شاهد آزمایشها و نتیجه های آن بود.اگرچه تعداد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین 1392ساعت 0:54 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

AK-47

با گذشت 60 سال از ساخت اولين نمونه سلاح "كلاشنيكف" (AK-47) مخترع اين سلاح مي‌گويد اين طور نيست كه به خاطر نگراني از خونريزي‌هايي كه اين اسلحه فوق‌العاده رايج در جهان موجب شده، با وجداني آسوده نخوابد.

به گزارش آسوشيتدپرس، ميخائيل كلاشنيكف، مخترع رايج‌ترين تفنگ جهان يعني AK-47 در مراسمي كه به مناسبت ساخت اولين نمونه از اين سلاح در مسكو برگزار شد، اظهار داشت: من با وجداني آسوده مي‌خوابم، اين سياستمداران هستند كه به خاطر ناكامي در توافق با هم و متوسل شدن به خشونت مقصرند.

احتمالا پيش از شروع به ساخت كلاشنيكف بود كه اين مخترع روس نتوانست به راحتي سر بر بالين بگذارد، شايد او نگران اسلحه‌هاي برتر سربازان آلماني نازي بود، سلاح‌هايي كه عليه سربازان ارتش سرخ در جنگ جهاني دوم به كار گرفته مي‌شد.

ميخائيل كلاشنيكف خود زماني كه در خط مقدم ارتش سرخ مي‌جنگيد، سلاح‌هاي نازي‌ها را از نزديك مشاهده كرد.

كلاشنيكف پس از آنكه بر اثر حمله‌ي نازي‌ها به تانكش‌ در سال 1941 مجروح و در بيمارستان بستري شد، تصميم گرفت كه با در هم آميختن ويژگي‌ها و كاربردهاي سلاح آمريكايي ام يك و تفنگ آلماني اس. تي. جي 44 يك تفنگ خودكار طراحي و توليد كند. كلاشنيكف كه در سن 87 سالگي كم بنيه اما همچنان تيزهوش به نظر مي‌رسد در اين مراسم گفت: (اگر مي‌خواهيد كسي را مقصر بدانيد) آلمان‌هاي نازي را به خاطر اينكه مرا مجبور كردند طراح سلاح شوم، مقصر بدانيد! وي افزود: البته من همواره مي‌خواستم كه دستگاه‌ها و ماشين‌آلات مورد نياز كشاورزي بسازم.

از آغاز توليد كلاشنيكف تاكنون بيش از صد ميليون قبضه از مدل AK-47 در كارخانه‌ي توليد اين سلاح در شهر ايژوسك روسيه و يا ساير كشورها با مجوز قانوني و يا به طور غير قانوني ساخته شده است.

در همين حال سرگئي چمزوف، مدير شركت رزوبورن اكسپورت، از كمپاني‌هاي فعال در زمينه‌ي صادرات تسليحات روسيه گفت كه تقريبا هر ساله يك ميليون قبضه سلاح كلاشنيكف بدون مجوز قانوني توليد مي‌شود.

كلاشنيكف شاخص‌ترين سلاح بكار گرفته شده در كليه‌ي جنگ‌ها، كودتاها و حملات تروريستي و دزدي‌ها و آشوب‌ها بوده است. اين سلاح اگرچه به لحاظ دقت در نشانه‌گيري طراز اول نيست اما به خاطر سهولت تعمير و نگهداري از آن بسيار محبوب است. كلاشنيكف ثابت كرده كه سلاحي قابل اعتماد وايده‌آل براي نبردهاي مسلحانه در مناطق جنگلي و بياباني است چرا كه در مناطق مرطوب و پرگرد و خاك مي‌تواند به طور مستمر شليك كرده و سريع‌تر از ساير اسلحه‌ها سرهم بندي وآماده‌ي شليك ‌شود.

ميخائيل كلاشنيكف درخصوص ويژگي‌هاي اختراعش گفت: سربازان آمريكايي در جريان جنگ ويتنام اسلحه‌هاي M-16 خود را كنار گذاشته و به كلاشنيكف AK-47 روي آوردند. در حال حاضر هم شنيده‌ام كه سربازان آمريكايي از كلاشنيكف در جنگ در عراق استفاده مي‌كنند.

قابليت اطمينان و سادگي اين تفنگ باعث شده كه به نماد بسياري از جنبش‌هاي شورشي در جهان تبديل شود و در پرچم كشور موزامبيك تصوير سلاح كلاشنيكف به چشم مي‌خورد.

هوگو چاوز، رييس‌جمهور ونزوئلا كه خود را رهبر جنگ با امپرياليسم خوانده در سال 2005 دستور خريد 10 هزار كلاشنيكف براي ارتش كشورش را صادر كرد.

ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه طي بيانيه‌اي اظهار داشت: تفنگ كلاشنيكف سمبل نبوغ خلاقانه‌ي مردم ماست.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم تیر 1390ساعت 10:33 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

دراگانوف(SVD)

ایووژنی فدروویچ دراگانوف متولد ۱۹۲۰ در ایوسک روسیه بود. او از دوران نوجوانی در کارگاه های

 فلزکاری کار می کرد و در ابتدای جنگ دوم جهانی نیز به عنوان سرباز وارد ارتش سرخ شد و در گارگاه

 فلزکاری اسلحه هنگ مشغول خدمت شد.

آقای داراگانوف طراح سلاح

او در این مدت تجریبات زیادی را به دست آورد و از همان زمان به سلاح های دور زن علاقه داشت. پس از

جنگ و ادامه تحصیل به اداره طراحی سلاح شوروی پیوست. در سال ۱۹۵۸ وظیفه طراحی یک تفنگ تک

 تیرانداز نیمه اتوماتیک به او واگذار شد.  

نمونه اصلی در سال ۱۹۵۹ تولید شد. اسلحه دقت خوب و قابل اطمینان از خود به نمایش گذاشت. SVD

 بارها مورد آزمایش قرار گرفت و همه کیفیت های لازم را دارا بود. و سرانجام از سال ۱۹۶۳ اسلحه

تیراندازان زبده ارتش شوروی گردید. آزمایشات نشان داد که در یک دایره ۱۰۰ میلیمتری دقت برخورد ۱۰۰

درصد است.

وزن SVD به همراه خشاب پر و دوربین ۴.۸ کیلوگرم است. خشاب SVD گنجایش ۱۰ فشنگ را دارد. قنداق

 این سلاح طوری طراحی شده که گونه تیرانداز به راحتی روی آن قرار گیرد. شعله پوش آن از نوع بلند

بوده و کاهنده لگد سلاح است. کیف وسایل SVD معمولا ۴ خشاب اضافه، کیت نظافت سلاح، باتری و

لامپ یدکی دوربین را در خود جای داده است. دوربین معمول این سلاح PSO است که حداکثر برد مفید

 سلاح را به ۱۳۰۰ متر می رساند. نواخت تیر اسلحه حدود ۳۰ تیر در دقیقه است.

با کمک این سلاح می توان انواع گلوله های ثاقب، رسام، ضد زره و مغزی فولادی را شلیک کرد. همچنین

 می توان انوع دوربین های مادون قرمز را بر روی آن نصب کرد.

مدل های مختلف SVD  در بسیاری از کشورهای دنیا مشغول خدمت می باشند. یکی از این کشورها

 عراق بود که در جنگ علیه ایران هم از این سلاح استفاده کرد. هنگامیکه عراق توسط نیروهای ائتلاف

 اشغال شد تعداد زیادی از این سلاح در انبارهای عراق کشف شد. نیروهای امریکایی از ترس اینکه مبادا

 این سلاح ها در بین شورشی ها و مبارزان پخش شود اکثر آن ها را معدوم کرد.

جالب اینکه ارتش امریکا تعدادی از SVD های عراقی را در ارتش خود به خدمت گرفت و در اختیار

سربازانش قرار داد. و این امر فقط به دلیل قابلیت های بالای SVD بود.

هم اکنون هم این سلاح با بهسازی هایی در ایران تولید می شود و در اختیار یگان های مربوطه قرار می

 گیرد.

مشخصات فنی:

کالیبر: ۷.۶۲

طول: ۱۲۲۵ میلیمتر

برد مفید با سایت مکانیکی: ۸۰۰ متر

برد مفید با دوربین: ۱۳۰۰ متر

مکانیزم: فشار غیر مستقیم گاز باروت و گلنگدن چرخشی نیمه خودکار

 آثار گلوله هایی که از فاصله ۱۰۰ متری شلیک شده اند. کارایی بالای سلاح کاملا مشهود است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم تیر 1390ساعت 11:5 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

موشک ضدزره مالیوتکا

موشک AT-3 Sagger در کشور های غربی با نام مالیوتکا (بچه ی کوچک)  شناخته می شود . مالیوتکا یک موشک ضد تانک هدایت شونده با سیم است که درزمره ی موشک های نسل اول به شمار می آید واز سامانه ی هدایت دستی بر اساس خط دید استفاده می کند . بی تردید مالیوتکا مشهورترین موشک هدایت شونده ی ضد تانک در تاریخ شوروی سابق است . در مجموع بیش از 200 هزار فروند از این موشک تولید وبه فروش رسید . علاوه بر این کشورهای زیادی با الگو برداری از آن نونه های مشابهی را ساختند .

از ابتدای شروع به ساخت این موشک 4 هدف کلی دنبال شد:

1) قابلیت نصب بر روی خودروی زرهی ویا حمل وسط نفر

2) بالاترین برد 3000 متر

3) بیشترین قدرت نفوذ در زره تا 200 میلیمتر

4) حداکثر وزن حدود 10 کیلو گرم

موشک ضدزره مالیوتکا

تاریخچه طراحی و کاربرد

طراحی چنین موشکی بر مبنای نمونه های غربی مانند کبرای سویسی و انتک فرانسوی آغاز شد . سرانجام نمونه ی اولیه ساخته شد و پس از آزمایشهای اولیه در دسامبر 1962درسپتامبر 1963 وارد خدمت در ارتش گردید . در ابتدا موشک در یگان های ضد تانک به کار گرفته شد . به علت حد اقل برد 500 متری مالیوتکا در هر گروه یک آر پی جی زن نیز حضور داشت تا شعاع کمتر از 500 متری را پوشش دهد . همچنین موشک بر روی زره پوش ها و بالگرد های روسی نصب گردید . این موشک در جنگ ویتنام علیه نیروهای آمریکایی ودر جنگ اعراب واسراییل توسط مصر و سوریه علیه تانک های اسراییلی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت . همچنین در جنگ ایران و عراق تعداد زیادی از این موشک توسط عراق خریداری و علیه ایران بکار گرفته شد .

 مالیوتکا در حالت حمل تک نفره از روی جعبه ی چمدان مانند پرتاب می شود.این جعبه از فایبر گلاس ساخته شده است و یونیت کنترل موشک در آن جاداده شده است . آماده سازی موشک برای پرتاب 5 دقیقه زمان می برد که طی آن پس از خارج کردن یونیت کنترل از جعبه موشک بر روی آن سوار می شود. موشک توسط فرمان کوچکی بر روی یونیت کنترل آتش هدایت می گردد . کاربر با چشم غیر مسلح می تواند موشک را تا برد 1000 متر هدایت کند اما در برد های بالا تر از یک پریسکوپ با بزرگنمایی 8 برابر استاده می شود . دقت اصابت تا حد زیادی به مهارت کاربر بستگی دارد. بدین منظور کاربرها باید توسط یک شبیه ساز به طور مداوم تمرین کنند تا آمادگی خود را حفظ کنند .

 در طول جنگ ایران و عراق بسیار اتفاق می افتاد که این موشک به غنیمت نیروهای ایرانی در می آمد اما به دلیل فقدان تجربه ی لازم همان تعداد نیز کارایی لازم را نداشت . یکی از مشکلات این موشک زمان زیاد لازم برای رسیدن به حداکثر برد است 3000 متر است . این زمان 25 ثانیه است و به هدف این امکان را می دهد تا در پشت یک برآمدگی مخفی گردد یا به کاربر شلیک کند . سرعت موشک تقریبا 120 متر بر ثانیه است . این موشک در طول خدمت دایما مورد بهسازی قرار گرفته است . به عنوان مثال مدل 1970با قدرت نفوذ در زره 460 میلیمتری وسیستم هدایت نیمه اتوماتیک ویا مدل 1992 با سر جنگی حرارتی و قابلیت نفوذ در زره به میزان 800میلیمتر و... بود.

 AT 3هم اکنون در ارتش روسیه با AT5وAT6 جایگزین گردیده است. کشورهایی چون چین کره شمالی و تایوان نمونه های مشابه مالیوتکا را ساخته اند ولی یکی از پیشرفته ترین نمونه های آن ساخت ایران است که بسیاری از ویژگی های آن مانند قدرت انهدام کلاهک و مقاومت ان در مقابل جمینگ افزایش یافته است .

کشور های دارنده

افقانستان، الجزایر، آلبانی، آنگولا ،بوسنی، بلغارستان، چین، سوریه، عراق، ایران، مصر ،ویتنام ،لبنان، رومانی اوگاندا، زامبیا، اسلوونی، هند، لیبی و کره شمالی.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم تیر 1390ساعت 11:25 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

معرفی انواع اسلحه های تک تیر انداز

نام اسلحه : ام اس جی 90 ( MSG-90 )

نوع اسلحه : اسلحه اسنایپر ( تک تیر انداز : Sniper Rifle )

کشور سازنده : آلمان توسط شرکت هکلر اند کخ (Heckler-Koch )

سال ساخت : 1987 م.

کالیبر : 51 * 7.62 میلیمتر ناتو

حالات آتش : 1- تک تیر

طول اسلحه : 1128 میلیمتر

طول لوله : 600 میلیمتر

ارتفاع اسلحه همراه با دوربین تلسکوپی : 265 میلیمتر

عرض اسلحه : 59 میلیمتر

وزن اسلحه بدون خشاب : 6100 گرم

وزن اسلحه با خشاب 5 تایی خالی : 6290 گرم

وزن اسلحه با خشاب 20 تایی خالی : 6380 گرم

دوربین : 42 * 10 ایکس تلسکوپی با درجه بندی از 100 تا 1000 متر ( عدد اول سمت چپ « 10 » نشان دهنده میزان بزرگنمایی اپتیکی و عدد دوم « 42 » نشان دهنده قطرعدسی شیئی در دوربین تلسکوپی بر مبنای میلیمتر است . هر چه این قطر بزرگتر باشد نور بیشتری وارد دوربین می شود و محدوده دید بیشتر خواهد بود . اگر از سه عدد برای مشخصات دوربین تلسکوپی استفاده شود از چپ به راست : اولین عدد نشان دهنده حداقل بزرگنمایی ، دومین عدد نشان دهنده حداکثر بزرگنمایی و سومین عدد همان قطر عدسی شیئی است مثل : 42 * 10 – 3 )
تا حد کمی وزن و طول سلاح نسبت به PSG-1 کاهش یافته.نکته بعدی نصب دوربین استاندارد 10x می باشد که با توجه به مسافت،فاصله 100 تا 1200 متری را پوشش می دهد. برای شلیک باید وزنی معادل 5/1 کیلوگرم را به ماشه وارد کنیم که این مورد توسط کارخانه قابل تنظیم می باشد.
مشخصات:

کالیبر 7.62 میلیمتر ناتو (308. Win) ،نیمه اتوماتیک،طول لوله 600 میلیمتر،وزن سلاح 6.4 کیلوگرم بوده و طول کلی سلاح 1165 میلیمتر می باشد.ظرفیت خشاب با توجه به نوع ماموریت 5 یا 20 تیره می باشد.

خشاب : 5 یا 20 تای


نام اسلحه : برت ام 95 (Barrett M95)

نوع اسلحه : اسلحه اسنایپر ( تک تیر انداز : Sniper Rifle )

کشور سازنده : آمریکا توسط شرکت برت

کالیبر : 99 * 12.7 میلیمتر ( 0.50 بی ام جی : Browning MachineGun .50 BMG) .

حالات آتش : ندارد ( شلیک هر گلوله با عملکرد گلنگدن )

طول اسلحه : 1143 میلیمتر

طول لوله : 737 میلیمتر

وزن اسلحه با خشاب خالی و بدون دوربین : 9.98 کیلوگرم

سرعت در سرلوله : 854 متر بر ثانیه

دوربین : 10 ایکس تلسکوپی

حداکثر برد موثر : 1800 متر

خشاب : 5 تایی

اسلحه M82A1 یکی از عجیب ترین سلاح هایی است که تا به حال ساخته شده است. این سلاح نیمه اتوماتیک طولی معادل ۵۷ اینچ معادل ۱۴۳ سانتی متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد که بزرگترین و سنگین ترین سلاح دوربین دار در جهان است. طول لوله آن ۲۹ اینچ معادل ۷۲ سانتی متر است و کالایبر آن هم ۵۰ صدم یا همان ۷ / ۱۲ میلیمتر ، معادل نیم اینچ است !!! در هر خشاب این سلاح نیز ۱۰ فشنگ جای می گیرد.شاید باورتان نشود ولی این سلاح دوربین دار نه تنها سربازان پیاده را شکار می کند بلکه سربازانی که در داخل یک نفر بر زرهی نشسته اند و با خیال راحت مسیرشان را طی می کنند از تیر های ۷ / ۱۲ میلیمتری این سلاح در امان نیستند !!! یک تک تیر انداز مسلح به سلاحی چون سیمنوف تنها می تواند به شکار سربازان مشغول شود اما تک تیر اندازی که از این سلاح استفاده می کند می تواند سربازان داخل یک نفر بر APC را بر فرض مثال شکار کند یا می تواند با یک تیری که به سمت کاپوت و موتور یک خودروی غیر زرهی ارتشی مانند جیپ می زند آن را از حرکت باز دارد چون تیرهای این سلاح نه تنها بدنه یک نفر بر زرهی بلکه موتور یک جیپ را نیز سوراخ می کند... تیر این سلاح کلاه خود فلزی یک سرباز را هم به راحتی هم در ورود و هم در خروج سوراخ میکند و آن طور که تخمین زده می شود می تواند از فاصله نزدیک ۵ و از ۷۰۰ متری ۳ سرباز را که پشت هم ایستاده و جلیقه ضد گلوله سنگین نیز پوشیده اند را با یک تیر بزند و از بدن شخص آخر نیز خارج شود . یعنی اگر یک نفر دیگر به آمار اضافه کنیم او نیز به حتم جزو کشته شده ها قرار می گیرد با این تفاوت که گلوله در بدن شخص آخر جا خوش می کند. (خدا را شکر که از زره تانک عبور نمی کند وگرنه نسل سلاح هایی مانند آر پی جی یا اریکس یا تاو را از زمین بر می داشت !!! )
علت این قدرت بی حد و نساب را فقط در کالیبر بزرگ و طول پوکه زیاد و به خصوص باید در مرمی های اورانیومی این سلاح دانست که از فاصله نزدیک می تواند حتی نفر بر را از کار بیندازد... نه تنها از بدنه آن عبور کند بلکه پس از آن ما بقی نیرویش را بر سر کچل موتور دیزلی آن خالی کند و با یک تیر نا قابل یک نفر بر زرهی را از کار بیندازد...
با وجود مشخصاتی که ذکر شد این سلاح چندان در ماموریت ها توسط تک تیر اندازان استفاده نمیشود زیرا وزن و طول زیاد این سلاح دو تا از با ارزش ترین ویژگی هایی که یک تک تیر انداز باید داشته باشد یعنی سرعت و استتار را از وی میگیرد و در ضمن یک سرباز با توجه به وزنی که میتواند حمل کند با داشتن این سلاح به اضافه وسایل معمول خودش جای چندانی برای مهمات این سلاح باقی نمی ماند و این سلاح برای تک تیر اندازی که می خواهد در یک ماموریت شلوغ شرکت کند بدون استفاده می ماند.

اين اسلحه مخوف مي تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متري نا كار كند و صد البته از آن براي ساقط كردن هليكوپترهاي دشمن نيز بهره مي جويند.
يكي از ويژگي هاي برجسته اين سلاح قابليت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گيري ها و به قول خود آمريكايي ها Hostage situation است. زيرا بارها پليس ويژه اين كشور پس از نا اميدي در كسب نتيجه دلخواه و راضي كردن گروگان گير ( ها ) با بهره از دوربين مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقويت شده اين سلاح ( !!! ) گروگان گير بيچاره را از بيرون و از پشت ديوارهاي ساختمان زده اند !!!!!!!!!!!!!!
حال كمي برگرديم به تك تير انداز (كتف آهني) كه اين سلاح را شليك مي كند... من شخصا اطلاعات زيادي از مسائل فني اين سلاح ندارم ولي در منابع متعددي خواندم كه با استفاده از تدابير فني كه در اين سلاح استفاده شده ... لگد اين اسلحه تا حد زيادي كاهش يافته و نرمتر و در مدت زمان بيشتري انرژي حاصل از شليك را بر تير انداز وارد مي كند. در يكي از سايت ها يك تك تير انداز آمريكايي گفته بود كه هدف ياب يا همان نفر دوم تك تير انداز كه در كنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص مي كند بيشتر از آن لگدي كه تير انداز را آزار مي دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صداي به وجود آمده و موج و گاز خروجي از سلاح آزار مي بيند.( در نوك لوله اين اسلحه قطعه اي نصب شده كه بخش اعظمي از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوك لوله سلاح خارج مي كند و بخش اعظمي از موج و صدا و گاز داغ اين سلاح نه به سمت جلو بلكه به سمت سرباز هدف ياب مي رود... جالب است بدانيد كه كمترين ميزان موج و صداي شليك به تير انداز مي رسد... هر كس كه تجربه شليك با اسلحه را دارد مي داند كه من چه مي گويم مثلا اسلحه كلاشنيكوف يا هر سلاح ديگر.... وقتي با آن شليك مي كنيد ... صدا را بسيار كمتر از حدي مي شنويد كه نظاره گر شليك هستيد... )
تاثيري كه گلوله هاي اين سلاح بر روي بدن مي گذارد واقعا وحشتناك است ... مرمي هاي نوك تيز يا FMJ موجود براي اين سلاح به غير از مواردي كه تا به حال گفته شد... جراحات بسيار وخيمي ايجاد مي كند و نسوج داخلي را پاره كرده و در هم ميپيچاند.

اما.... اما گلوله هاي JHP يا Jacket Hollow Point موجود براي این سلاح داراي مرمي هاي سر صاف است كه سوراخي نيز نوك مرمي دارد.... اين ويژگي ... قابليت نفوذي بي حد و حساب اين سلاح را بسيار كاهش مي دهد... و ديگر توانايي سوراخ كردن نفر بر و غيره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با يك انسان حفره اي به اندازه يك نعلبكي در ورود به بدن ايجاد مي كند و در خروج در ناحيه اي بسيار پهن....به اندازه يك بشقاب غذا خوري امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بيرون مي پاشاند!!!!!!!!... يعني بدون توجه به وضعيت هدف تك تير انداز مي تواند با اطمينان بگويد ... Confirmed Kill


نام اسلحه : زاستاوا ام 93 ( بلک ارو : پیکان سیاه )

Name: M-93 Black Arrow

نوع اسلحه : تک تیرانداز ( اسنایپر )کایبر : 107×12.7 میلی متر DSHK و 50 بی ام جیکشور سازنده : یوگوسلاوی ( صربستان )شرکت سازنده : زاستاواوزن ( دی اس اچ کی ) : 16 کیلوگرم ( بدون دوربین )وزن ( بی ام جی ) : 14.5 کیلوگرم ( بدون دوربین )وزن دوربین : 0.73 کیلوگرمطول ( دی اس اچ کی ) : 1670 میلی مترطول ( بی ام جی ) : 1510 میلی مترطول لوله ( دی اس اچ کی ) : 1000 میلی مترطول لوله ( بی ام جی ) : 840 میلی مترسرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( دی اس اچ کی ) : 820 متر بر ثانیهسرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( بی ام جی ) : 888 متر بر ثانیهحداکثر برد مؤثر : 1600 مترظرفیت خشاب : 5 فشنگ ( از نوع جعبه ای جداشونده )
Type: sniper rifle Caliber: 12.7 x 107mm DSHK, .50 Browning Country: Yugoslavia (Serbia & Montenegro) Manufacturer: Zastava Weight (DSHK): 16 Kg Weight (BMG): 14.5 Kg Optical sight: 0.73 Kg Length (DSHK): 1670 mm Length (BMG): 1510 mm Barrel length (DSHK): 1000 mm Barrel length (BMG): 840 mm Muzzle velocity (DSHK): 820 m/s Muzzle velocity (BMG): 888 m/s Maximum effective range: 1600 m

ام 93 اسلحه ای است که در شرکت مشهور زاستاوای صربستان در بخش اسلحه سازی تولید می شود . این شرکت به فعالیتهای دیگری نیز چون ساختن اتومبیل نیز می پردازد و در این زمینه با شرکت فیات همکاری دارد . اکثر اسلحه های این شرکت بر پایه اسلحه های روسی یا آلمانی است .

ام 93 در دو نوع با کایبرهای متفاوت ارائه شده است که یکی کایبر 99×12.7 بی ام جی ( BMG: Browning Machine Gun ) و دیگری کالیبر 107×12.7 دی اس اچ کی است . اکثر اسلحه های هم نوع ام 93 با کالیبر اول ( بی ام جی ) کار می کنند و این کالیبر یک کالیبر استاندارد برای اسلحه های تک تیرانداز ضد زره ( Anti material ) محسوب می شود که معمولا ضد نفرات و خودروهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد .

دوربین استاندارد ارائه شده برای این اسلحه یک دوربین 32×8 است که تا 1800 متر درجه بندی دارد . عدد 8 نشانگر بزرگنمایی و عدد 32 نشانگر قطر عدسی شیئی است بر حسب میلی متر .

لوله بلند این اسلحه در دقت آن تأثیر دارد و وضعیت خارجی آن به گونه ای است که موجب زودتر خنک شدن لوله اسلحه شود .


اسلحه VSSK Vychlop ساخت روسيه

VSSK - Vychlop .50 caliber silenced sniper rifle

كايبر و مهمات : 7 / 12 م م مدل مخصوص زير سرعت صوت

عمل : نيمه اتوماتيك

وزن : 7 كيلو گرم با ساكت كننده و دوربين

طول : 795 م م با ساكت كننده كامل

سيستم تغذيه : خشاب هاي 5 تيره

اين اسلحه يكي از جديدترين تجهيزات توليدي شركت طراحي وسايل روسيه يعني KBP است.
نام VSSK مخفف (Vintovka Snayperskaya Spetsialnaya Krupnokalibernaya) به زبان روسي است كه به معني اسلحه دوربين دار مخصوص كاليبر بزرگ است و كلمه Vychlop هم به معني Exhaust يا خروج مي باشد...

در حدود سال 2002 و به دستور سازمان امنيت فدرال روسيه ( FSB ) كه همان KGB سابق مي باشد توليد شد و اولين بار در سال 2005 در نمايشگاه سلاح INTERPOLITEX 2005 در مسكو به نمايش در آمد. اين اسلحه فقط توسط نيروهاي مخصوص FSB استفاده مي شود و بيشترين كاربرد آن هم در عمليات هاي ضد تروريستي و ضد جنايتي مهم استو اطلاعات هم در مورد اين سلاح بسيار كم و ناياب است .

اين اسلحه 7 / 12 ميلي متري براي عمليات هايي طراحي شده است كه در آن ها نياز به يك شليك با قدرت نفوذ بالا ولي بي صدا احساس مي شود...اهداف اسن اسلحه مي تواند شامل ماشين ... افراد داخل يك ماشين....افرادي كه لباس زرهي سنگين پوشيده اند و يا افرادي كه پشت بدنه خودرو و يا غيره سنگر گرفته اند باشد.
مهمات اين سلاح به گونه اي است كه مرمي را با سرعتي زير سرعت صوت شليك مي كند ( حدود 290 متر بر ثانيه ) . طول پوكه مهمات جديد اين سلاح هنوز معلوم نيست ولي مهمات قبلي اين سلاح كه معرفي شدند طولي معادل 97 م م دارند كه كمتر از مهمات استاندارد 7/12 م م روسيه است. دقت اين سلاح حدود 1 MOA در 100 متر تخمين زده شده است ( با مهمات شليك دقيق ) برد موثر آن هم 600 متر است. گلوله هاي نفوذ بالاي اين سلاح توانسته است زره هاي كلاس 5 روسي كه بسيار سخت و سنگين مي باشد را از 100 متري سوراخ كند ( معادل زره هاي تايپ III آمريكايي US-NIJ ) و از 200 متري هم ورقه فولادي 16 م م را سوراخ كرده است.

VSSK Vychlop داراي يك ساكت كننده كامل بسيار بزرگ است كه براي امور حمل و نقل و نگهداري و غيره مي توان آن را از سلاح جدا كرد. تيپ و ظاهر اصلي خود سلاح بولپاپ است و در بالاي قبضه روي سلاح ريل هاي دوربين تعبيه شده است و داراي مگسك آهني تاشوي ضروري هم هست كه در صورت ناكارآمدي دوربين مي توان از آن استفاده كرد.... اين اسلحه همچنين به دوپايه هاي تاشوي كامل هم مجهز شده و ظاهرا عمل آن نيمه اتوماتيك مي باشد ولي اطلاعات مربوط به مكانيزم شليك آن در دسترس نيست.


سلاح تک تیرانداز TGP-1این سلاح به صورت دستی مسلح شده مکانیزم گلنگدن آن چرخشی بوده و فشنگ های کالـــیبر 5/56x45.223 تا Lapua .338 در آن قابل استفاده می باشند.TGP-1 یکی از دقیـق ترین سلاح های جهان است(0.5 MOA)*.این تک تیرانداز به صورت مدولی ساخته شده که همین مسئله یکی از نقاط قوت آن می باشد.
* ((MOA اندازه زاویه تشکیل دهنده مثلث بین تیر بالایی و تیر های پایینی است.به زبان ساده تر یک MOA خطای شلیکی برابر با 25 میلی متر در 91 متر می باشد.یک سلاح تک تیر انداز خوب خطای شلیکی برابر با 15 میلی متر در مسافت 300 متری دارد.

اسلحه جدید((OICW)) از سیستم های نشانه روی ویژه ای بهره مند است و همچنین دارای سیستم کنترل تیر اندازی داخلی بوده و نسبت به دیگر اسلحه های هم کلاس خود بســــیار سبـک وزن است.به طـوری که طول آن ۳۳ اینچ(حدودا ۸۴ سـانتی متر) و وزن آن ۱۲ پونـــــــــد
(حدودا ۵/۵ کیلوگرم)است.در ساخت((OICW)) از مواد درجه یک و با استحـکام بالا استـفـاده شده است.این اسلحه قدرت تخریب و قابلیت مـقاومت سربازان را در برابر دشمن بالا خواهـد برد.پس از ساخت نمونه اولیه آزمایشی در سال ۹۸ارتش ایالات منحده در سال جدید میلادی
(۲۰۰۵) به این اسلحه فوق پیشرفته مجهز خواهد شد و هم اکنون((OICW)) آماده جایگزینی
با اسلحه های M16 , M203 وتفنگ لوله کوتاه M4 ارتش است.

سیستم کنترل تیر اندازی فوق پیشرفته این اسلحه از یک مسافت یاب لیزری بهره مند است
تا هدف را دقیقا به صورت نقطه ای تعیین نماید و دقت تیراندازی رابالا برد.سیستم نشانه روی
((OICW)) قابلیت عملکرد ۲۴ ساعته حتی در شب را با در بر داشتن و به کار بردن تکنولوژی
حسگر((IR)) باری دید شب دارد.ضریب احتمال اصابت گلوله به هدف در((OICW)) به ۵/۰ در
فاصله ۵۰۰ متری و ۳/۰ تا ۵/۰ در فاصله ۱۰۰۰ متری می رسد. این اسلحه همچنین از کارایی
و تاثیر فوق العاده ای در مقابل زره های سبک برخوردار است به طوری که قادر به قلبه بر زره
((PASGT)) است.قدرت ضربه((OICW)) با قابلیت استفاده از فشنگ های:
20MM He ,۲۰MM TPو 5/5 MMKE
از فشنگ های فوق انفجاری دو کاره M433 در اسلحه M203 و فشنگ های M885 در M16A2
بیشتر ور موثرتر خواهد بود. برد موثر این اسلحه فـوق پیشرفته ۱۰۰۰ متـر و از طراحی سـاده و
ارگونومیک بهره مند است. لگد این اسلحه نیز به طور کاملا آشکاری درآن کاهش یافته است.


اسلحه Walther WA-2000

كاليبر : كاليبر 300 يا 3 دهم اينچ
عمل : نيمه اتوماتيك
طول : 905 م م
وزن بدون فشنگ : 95 / 6 كيلو گرم
طول لوله : 650 م م
خشاب : 6 تيره
دوربين استاندارد : schmidt & bender 2.5-10x56mm

حداكثر برد مفيد : بيش از 1000 متر

اسلحه والتردر سال 1970 توسط كارل والتر آلماني به عنوان يك اسلحه دوربين دار مخصوص پليس طراحي شد. اين اسلحه همانند اسلحه هاي زمان خود كه اكثرا شكل تفنگ هاي شكاري يا ورزشي بودند نبود..تيپ اصلي سلاح بولپاپ است تا بتواند حد اقل طول ممكن را داشته باشد و در عين حال از يك لوله بلند هم بهره ببرد. كاليبر اصلي سلاح 3 دهم اينچ بود و مي توانست بردي بيش از 800 متر را پوشش دهد...اما بعدا كاليبر هاي متفاوتي توليد شد مانند 62 / 7 مم ناتو
و يا 5 / 7 سوئيس.
والتر يك سلاح نيمه اتوماتيك است و با فشار باروت عمل مي كند و داراي گلنگدن چرخشي است. اين مشخصات باعث مي شود كه تير انداز بتواند شليك هاي پيلپي را در صورت نياز انجام دهد. قبضه و ماشه سلاح قابل تنظيم است و دو پايه نيز بر روي شيب مخصوص در بالاي لوله سلاح به آن متصل مي شود و مي تواند عقب يا جلو برود تا حداكثر راحتي را در شليك فراهم كند. در كل WA-2000 يك سلاح بسيار قوي و بسيار دقيق است ولي به دليل قيمت بسيار بالا تر آن نسبت به رقبايش زياد فروش نكرد


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم خرداد 1390ساعت 1:8 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

MP7

با ورود به قرن جدید و تغییر شیوه های رزمی در میادین جنگ ؛خوانواده ی جدیدی از مسلسل های دستی معرفی شده که به اختصار (pdw (personal defence weapon یا سلاح دفاع شخصی خوانده میشوند.از ویژگی های اصلی این گروه نوظهور میتوان به سبکی؛نواخت تیر بالا و سرعت دهانه ی بیشتر و ضریب کشندگی قابل قبول اشاره کرد.

کارخانه ی هکلر اند کوخ بعنوان یکی از پیشگامان طراحی و ساخت سلاح های کارامد دست به طراحی و ساخت مسلسل دستی مدرن mp7 زده تا با دستی پر وارد قرن ۲۱ شود.به جرات میتوان گفت که تاکنون در ساخت هیچ سلاحی همانند mp7 به وفور از پلاستیک استفاده نشده.نوع پلاستیکی که در ساخت قبضه و روپوش لوله این سلاح به کار رفته از ضریب مقاومت بالایی در برابر ضربه و حرارت برخوردار است.اسکلت اصلی این سلاح از جنس فولاد ساخته شده و برای افزایش استحکام و کاهش هر چه بیشتر وزن سلاح ساختمان ان به شکل نردبانی طراحی شده.

خشاب این سلاح همانند یوزی در درون قبضه جای میگیرد.دستگیره ی کمکی جلوی ان هم از جنس پلاستیک ساخته شده و به راحتی تا شده و زیر روپوش لوله جای میگیرد.قنداق سلاح از نوع کشویی میباشد و از جنس الومینیوم تزریقی ساخته شده.

مکانیزم گلنگدن این سلاح از نوع چرخشی و مشابه سلاح g-36 میباشد.حداقل در دنیای مسلسلهای دستی همتایی ندارد.مزیت اصلی این مکانیزم کاهش کورس حرکت گلنگدن و حفظ هر چه بهتر تعادل سلاح در هنگام شلیک رگبار است.منحصر به فرد ترین قسمت سلاح همانا کالیپر ۶/۴ میلیمتری ان است.در واقع گلوله های ۳۰*۶/۴ میلیمتری منحصرا برای این سلاح ساخته میشوند و هیچ سلاحی با این کالیبر یافت نمیشود.بیشتر گلوله های معمولی از جنس فلز سرب ساخته شده و با ورق مس روکش میشوند ولی گلوله های این سلاح که وزن انها ۶/۱ گرم است از جنس فولاد ساخته شده و با ورق برنج روکش میشوند.علت بکار گیری فلز فولاد در ساخت گلوله های این سلاح افزایش توانایی این گلوله در نفوذ در انواع زره سبک بوده است.ظاهرا این امر با موفقیت روبه رو بوده چرا که گلوله های این سلاح که پس از شلیک سرعتی معادل ۷۲۵ متر بر ثانیه دارند؛پس از طی مسافت ۲۰۰ متر قادر به سوراخ کردن و نفوذ به درون یک زره crisat

(متشکل از ۶/۱ میلیمتر فلز تیتانیوم و ۲۰ لایه کولار)میباشند.

مسلسل mp7 را میتوان مدرن ترین مسلسل دستی حال حاضر دانست.وزن کم؛سرعت دهانه ی بالا و نواخت تیر فوقالعاده ی این سلاح دست به دست هم داده اند تا ان را بعنوان کارامدترین مسلسل دستی میادین جنگ و محیط های بسته و درون شهری بشناسند

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم اردیبهشت 1390ساعت 1:49 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

10 تفنگ برتر جنگي

1
AK-47

اين تفنگ كه به تعداد 75 ميليون در سراسر جهان به توليد رسيده,مي تواند نسبت به هر سيستم سلاح ديگري كه تاكنون توليد شده, ميزان كشندگي بيشتري از خود بر جاي بگذارد.
توليد AK-47 نه تنها آسان و نسبتا ارزان بوده,بلكه نگهداري از آن نيز بدون زحمت مي باشد.همچنين تابت شده اين سلاح در مقابل شرايطي كه مي تواند به راحتي به سلاح هاي ديگر آسيب برساند,مقاوم بوده است.ميزان دقت اين سلاح هم در سطح متوسط است.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: اتحاديه شوروي سابق
كاليبر: 32x7/62
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2329 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 600 گلوله در هر دقيقه


2
M-16


باوجود اينكه در اوايل دهه هاي 1960 در آزمايشات جنگي كه از سلاح به عمل آمد.يكسري مشكلات وجود داشت اما m16 ثابت كرد سلاحي برجسته با ميزان دقت بسيار بالا,طول خدمت و كارايي جنگي بسيار زيادي مي باشد.اين تفنگ آرزوي ارتش ايالات متحده آمريكا در توسعه تفنگ هجومي و مدرن سبك وزني كه بتواند جايگزين تفنگ نيمه اتوماتيك M1 و همتاي آن يعني m14 شود,‌را برآورده كرده است.ويژگيهاي نوين و ابتكاري آن عبارتند از ساختار پلاستيكي و آلياژ فلزي سبكmسيستم بارگذاري مجدد گازي ساده و استفاده از مهمات 5/56 ميليمتري كه سربازان اين امكان را مي دهد كه دوبرابر مقدار مهمات 7/62 ميليمتري را با خود حمل كنند.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 45x5/56
ظرفيت خشاب: 20-30 تير
سرعت دهانه لوله : 3281 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 700-950 گلوله در هر دقيقه


3
Lee-Enfield

اين سلاح , سلاح استاندارد پياده نظام نيروهاي انگليسي از زمان جنگ جهاني اول تا بحران سوئز در سال 1956 محسوب مي شود.شهرت اين سلاح كه به آن SMLE مي گويند به علت ويژگيهاي جالب توجههش از جمله قابليت اطمينان,دقت و ميزان نواخت شگفت انگيز آن مي باشد.خشاب آن با ظرفيت ده تير ,نسبت به هر تفنگي ديگر در نيمه اول قرن بيستم بيشترين ظرفيت رو داشت.گلنگدن كوتاه آن با بستن سلاح را مسلحه مي كرد.دريچه دهانه لوله آن نيز از ورود گرد و خاك به داخل لوله جلوگيري مي كرد.ا ين سلاح در دستان سربازان آموزش ديده به خوبي عمل مي كرد يعني اينكه مي توانست در طي يك دقيقه 30 گلوله را در فاصله 200 متري به هدف بزند, ميزاني كه با سلاح هاي نيمه اتوماتيك مدرن هم چشمي مي كند.مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: انگلستان
كاليبر: 56x7/7
ظرفيت خشاب: 10 تير
سرعت دهانه لوله : 2438 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 15-20گلوله در هر دقيقه


4
M-1
تفنگ نيمه اتوماتيك M1 كه در سال 1936 مورد استفاده ارتش ايالت متحده قرار گرفت.سل جنگي,محكم و سنگيني كه به گفته ژنرال Patton در اواخر جنگ جهاني دوم,M1 احتمالا بزرگترين تفنگ جنگي است كه همواره توصيه مي شود.
شكي وجود ندارد كه M1 اولين تفنگ نيمه خودكاري بود كه نسبت به همهي رقباي خود در ميدان جنگ داراي دقت و خشونت مثال زدني بود.ميزان توليد اين سلاح تا اوايل دههي 1960 يعني زماني كه از حالت كاربردي خارج شد,بيش از 25/6 ميليون بود.
مشخصات فني:
نوع: نيمه اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده
كاليبر: 63x7/62
ظرفيت خشاب: 8 تير
سرعت دهانه لوله : 2838 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 30گلوله در هر دقيقه


5
FN FAL

توليد كننده بلژيكي Fabrique Nationale FAL ‌بر اساس طراحي تفنگ آلماني Sturmgwher 44 و با همان گلوله ها توسعه داد اما زمانيكه ناتو,نياز به يك سلاح بلندتر 7/62 ميلي متري را اعلام كرد,كمپاني طراحي را تغيير داد و سلاحي سنگين توليد كرد.FAL خيلي زود به يكي از سلاح هاي كلاسيك جنگ سرد تبديل شد و در بيش از 50 كشور مورد استفاده قرار گرفت.اين تفنگ حتي در جنگ هاي ويتنام به ارتش استرليا خدمات رساني كرد و در طول جنگ شش روزه مورد استفاده نيرو هاي اسرائيل قرار گرفت.مشخصات فني:
نوع: نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: بلژيك
كاليبر: 51x7/62
ظرفيت خشاب: 20 تير
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 650-700گلوله در هر دقيقه


6
Mauser 98

Mauser 98 كه اولين بار در اواخر قرن نوزدهم به توليد رسيد.تركيبي بسيار عالي از ابتكاراتي بود كه تفنگها در طول اواخر قرن نوزده از آنها برخوردار بودند,باروت بي دود,گيره هايي كه در خشاب ها جاسازي مي شد و عملكرد بسيار خوب گلنگدن آن كه هنوز هم پايه و اساس اكثر تفنگ هاي شكاري مدرن محسوب مي شود. از مدل اصلي 98 در طي جنگ جهاني اول استفاده شد اما زماني كه آلمان در دهه 1930 شروع به تجديد آمار جنگ افزار هاي خود كرد,اين تفنگ به علت آنكه نسبت به سلاح هاي ديگر از وزن سبك تري برخورددار بود و ضمنا نشانه روي و تيراندازي با آن آسان تر بود, در درجه اول قرار گرفت.
عليرغم اين حقيقت كه بعد ها سلاح هاي اتوماتيك جايگزين شدند امانبايد از اين نكته نيز گذشت,Mauser به عنوان يكي از تفنگ هاي افسانه اي عصر مدرن به حساب مي آيد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: آلمان
كاليبر: 95x7/92
ظرفيت خشاب: 5 تير
سرعت دهانه لوله : 2822 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 10-15گلوله در هر دقيقه


7
Steyr Aug

اين سلاح كه بيشتر مشابه تفنگ هاي فيلم هاي علمي تخيلي است.تنها خصيصه مهمش,طراحي پيشرفته آنست كه به نظر مي رسد پس از توليد آن در سال 1977 باعث ترساندن مشتريان خود شده است. در تركيب اين سلاح بيشتر اجزا اعم از لوله و رسيور به جاي آنكه در جلوي دسته شليك تير انداز قرار بگيرند,به سمت عقب در قنداق كشيده شده اند.خود اين عامل سبب گرديده اين سلاح,به سلاح بسيار كوچك و سبكي تبديل شود كه كار كردن با آن نيز بسيار آسان است.
Steyr همچنين به لوله اي با سيستم قابل تعويض خشاب پيدااست و قابليت دفع چاشني چپ يا راست مجهز است.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام خود كار
كشور مبدا: اتريش
كاليبر: 5/56x45
ظرفيت خشاب: 30-42 تير
سرعت دهانه لوله : 3084 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 650گلوله در هر دقيقه
8
Spingfield 1903
عملكرد نسبتا ضعيف تفنگ نروژي Krag-Jorgensen كه در جنگ آمريكا-اسپانيا بوسيله نيروهاي امريكايي استفاده شد,سبب گرديد طراحان آمريكايي به فكر سلاحي استاندارد و مورد استفاده نيروهاي پياده نظام بيفتند.آنها بيشتر از طرح تفنگ آلماني و 7 ميلي متري موزر در اين راه اقتباس كردند,البته تغييرات اندكي به آن افزودند و خشاب خوري رو توليد كردند كه دقت بسيار بالايش معروف شد.اين تفنگ كه 1903 نام گرفت به سرعت به عنوان سلاح گرم قدرتمند و فوق العاده دقيق مشهور شد,بطوريكه در جنگ Belleau Wood در سال 1918 بوسيله تفنگ داران آمريكا در ضد حملات و از فواصل 700 تا 800 ياردي مورد استفاده قرار گرفت.
اين سلاح در جنگ جهاني دوم,جنگ كره و حتي در برخي جنگ ها به صورت يك تفنگ تك تيرانداز (مثلا جنگ ويتنام) استفاده شد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 7/62x63
ظرفيت خشاب: 5 تير
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 10گلوله در هر دقيقه

9

Sturmgewehr

زمانيكه براي ارتش آلمان روشن شد,سربازان پياده نظامش با موزر هاي گلنگدن دستي نمي توانند در مقابل سلاح هاي خودكار روسي مقاومت كنند,طراحان آلماني تصميم به توسعه سلاحي جديد گرفتند,اولين تفنگ هجومي Sturmgwehr 44 معروف به STG 44

راه حل دستيابي به موفقيت ' گلوله كوچكتر 7/92 ميلي متري بود كه امكان آتش خودكار را فراهم مي آورد و به سربازان نيز امكان حمل مهمات كافي را مي داد.با وجود اينكه اين سلاح خيلي دير در جنگ جهاني دوم ظاهر شد اما به خاطر ابتكار و نوآوري در طراحي كه در آن به كار رفته بود , شهرت زيادي كسب كرد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: آلمان
كاليبر: 7/92x33
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2133 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 500 گلوله در هر دقيقه

10

M-14

ارتش ايالات متحدهدر انتهاي جنگ جهاني دوم,تصميمي اتخاذ كرد تا سلاحي را توسعه دهد كه بتواند چندين نقش را ايفا كند. نتيجه تلاش هايشان M14 بود.اين سلاح كه براي اولين بار در سال 1957 عملا مورد استفاده قرار گرفت, تفنگي محكم و دقيق بود كه با گلوله هاي 7/62 ميلي متري استاندارد ناتو, قدرت متوقف كنندگي زيادي ايجاد مي كرد. M14 بيشترين كاربردش در ويتنام بود اما سربازان با وزن سلاح و مهماتش همواره مشكل داشتند.به همين دليل,خيلي زود تفنگ سبك M16جايگزين آن شد اما هنوز هم تعدادي از يگان هاي خط مقدم از اين سلاح كلاسيك به صورت تفنگ تك تير انداز استفاده مي كنند.مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 7/62x51
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2799 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 700-750 گلوله در هر دقيقه


منبع : مجله جنگ افزار

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390ساعت 2:26 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

اسلحه ژ-3

تاریخچه سلاح ژ 3 در ایران و منطقه خاورمیانه
بیش از 35 سال است که سلاح ژ 3 به عنوان اسلحه سازمانی در اختیار ارتش و نیروهای مسلح ایران می باشد.این سلاح در ابتدا بصورت تعداد محدودی توسط کارخانه هلکروکخ اقدام به راه اندازی خط تولید این سلاح در صنایع مسلسل سازی ارتش ( جنگ افزار سازی فعلی ) نمود.بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی متخصصین آلمانی ایران را ترک کردند.در جریان پیروزی انقلاب اسلامی با هجوم مردم به کارخانه و اشغال آن بسیاری از مدارک فنی و ابزار آلات تولید آن معدوم و مفقود گردید.سپس با تلاش متخصصین متعهد و انقلابی ایرانی کارخانه ، خط تولید بازسازی و راه اندازی گردید.این سلاح خوب به دلیل پاره ای از مسائل فنی و کیفیت پایین ساخت و مونتاژ در برابر بعضی از شرایط محیطی مثل گرد و غبار و آلودگی های ناشی از اشتعال باروت در هنگام شلیک بسیار حساس می باشد.اما با نگهداری صحیح و نظافت به موقع این سلاح بسیار قابل اطمینان می باشد.بدلیل استفاده از این سلاح در ارتش ایران و انعقاد پیمان منحله سنتوبین سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان ، این دو کشور نیز نسبت به انتخاب این سلاح برای نیروهای مسلح خود مبادرت ورزیدند ، و هم اینک تولید سلاح ژ3 تحت امتیاز شرکت هلکروکخ در این دو کشور ادامه دارد.نمونه های جدید تولیدی این سلاح مجهز به مکانیزم چکاننده سه تیر می باشند.با انجام اصلاحاتی بر روی این سلاح از قبیل ارگونومی ، بالا بردن کیفیت ساخت و مونتاژ و جدی گرفتن این امر می توان تا سالیان زیادی از این سلاح خوب استفاده نمود.

ژ 3 – آ 3 (G3 – A3)
در طول دهه پنجاه ارتش آلملن غربی همانند سایر ارتش های کشورهای عضو ناتو نیاز به یک سلاح
انفرادی با قابلیت شلیک فشنگهای51x 62/7 ناتو را احساس می کرد.در ابتدا آلمان ها سلاح اف ان فال FN FAL ساخت بلژیک را برای این منظور انتخاب کردند.در سال 1956 با ایجاد تغییراتی در سلاح سیرکا شوروی ارتش آلمان سلاحی تحت نام G1 ا تولید نمود.( لازم به ذکر است که سلاح سیرکا مادر دو سلاح معروف کلاشینگف و CEMTE که خود مدل ابتدایی سلاح ژ3 است ، می باشد این سلاح شاهد تحولاتی با دو نگرش متفاوت در طول تغییرات خود بوده است که یکی نگرش روسها و آقای کلاش نیکف بوده و دیگری نگاه اروپای غربی و مهندسان شرکت CEMTE اسپانیا و نهایتا شرکت هکلرو کخ آلمان بوده است) بنا به دلایل واضحی آلمان ها خاستار به دست آوردن خودکفایی و تولید این رده از سلاح ها بودند.در ابتدا تقاضای ساخت اسلحه fal بلژیکی در آلمان مطرح شد که این امر از سوی کشور بلژیک به دلیل مشکلاتی که ارتش آلمان در هنگام اشغال آن کشور در زمان جنگ جهانی دوم برای آنها ایجاد کرده بودند با مخالفت روبرو شد.در نتیجه آلمان ها متمایل به کارخانه اسلحه سازی Cemt e شدند.یک مدل از سلاح های ساخت کارخانه مذکور با نام مدل A مورد پسند ارتش آلمان واقع گردید و آنها توانستند امتیاز تولید آن را از کارخانه اسپانیایی خریداری نموده و خط تولید آنرا به آلمان و کارخانه هکلروکخ در شهر اوبرندورف ( هم اینک کارخانه هکلروکخ در این شهر می باشد ) انتقال دهند.در سال 1959 ارتش آلمان غربی با تکمیل و بهینه سازی طرح نهایی سلاح Cemt e مدل A ، اسلحه ژ3 را به جهانیان معرفی کرد از آن زمان تاکنون اسلحه ژ3 در بسیاری کشورها ( نزدیک به 50 کشور جهان ) بکار گرفته شده و چندین کشور هم اینک در حال تولید این سلاح تحت لیسانس کارخانه هکلروکخ آلمان می باشند.کشورهای یونان ، پاکستان ، ترکیه و پرتغال از این جمله اند.
اولین سلاح تولید شده ژ3 در کارخانه هکلر و کخ آلمان
رمزموفقیت و کسب محبوبیت این سلاح در سادگی ساختمان ، استحکام و بهای پایین تولید آن نسبت به رقبای دیگرش مثل FN – FAL بلژیکی و M14 آمریکایی می باشد.تولید این سلاح تا سال 2000 در کشور آلمان ادامه داشت،ولی شکل کلی و مکانیزم این سلاح مبنایی برای تولید مدل های دیگری از سلاحها ، توسط این کارخانه شد.همانند مسلسل دستی MP – 5 که نمونه کوچک شده ژ3 با کالیبر 19x 9 و سلاح هجومی HK 33 با کالیبر 56/5 ، تیربارهای سبک HK 23 و HK 21 با کالیبر های

ظریب اطمینان بالا ، بهای پایین ، عملکرد عالی ، این اسلحه را تبدیل به یکی از بهترین سلاحهای بکار گرفته شده توسط ناتو کرده است.برای مقاصد پلیسی و امنیت درون شهری کارخانه سازنده مدل نیمه خودکار آن را با نام HK 41 و HK 91 ارایه کرده است.
45 x 56/5 و 51 x 62/7 و تفنگ تک تیر انداز PSG 1 .

مکانیزم
این سلاح توسط خشاب 20 تیری تغذیه می شود . گلنگدن آن از نوع تاخیری و محصول تفکرات مهندسان کارخانه ماوزر ( آلمان نازی ) می باشد که بعد از جنگ جهانی دوم به اسپانیا مهاجرت نموده و پایه های اولیه کارخانه CEMTE را بنیان نهادند ، شاید به همین دلیل باشد که مدل های اولیه ژ3 بسیار شبیه به محصولات این کارخانه بودند.بدنه اصلی آن از جنس ورق فولادی پرسکاری شده می باشد.قاب دستگاه چکاننده نیز از ورق فولادی پرسکاری شده ساخته شده است.مدل های اولیه ژ3 دارای روپوش لوله فلزی و شکاف درجه تاشو بودند.در اواسط دهه 60 میلادی طرح اولیه مقداری متحول گردید و مدل های G3A3 و G3A4 عرضه گردیدند.این سلاح ها با روپوش لوله پلاستیکی و شکاف درجه چهار وضعیتی چرخشی ارائه شدند.مدل G3A3 آن دارای قنداق ثابت پلاستیکی و G3A4 دارای قنداق کشوئی فلزی بودند.مدل های بعدی این دو سلاح در قسمت دستگاه چکاننده کمی متحول شدند.بدین شکل که قبضه تپانچه ای شکل آن و حافظ ماشه از جنس پلاستیک ساخته شدند.
کوتاه ترین اسلحه ژ3 مدل G3AK4 که در واقع همان مدل G3A4 با لوله کوتاه تر شده است.ژ3 های تولید آلمان همگی قابلیت نصب دو پایه تاشو و دوربین را دارا هستند. ( لازم به ذکر است که تمامی مدل های ژ3 با تعویض روپوش لوله قدیمی با نوع جدید قابلیت نصب دو پایه را خواهد داشت ) . مدل های استاندارد آن قابلیت نصب سر نیزه ، دوربین و پرتاب نارنجک تفنگی بدون نیاز به نصب تجهیزات خاص و یا تعویض شعله پوش را دارند.دستگیره گلنگدن آن در قسمت بالای لوله قرار دارند و از نوعی است که در هنگام شلیک سلاح ثابت می ماند.برگه ناظم آتش در آن دقیقا بالای ماشه و در قسمت چپ قرار دارد و معمولا با سه حرف SEF به معنای ضامن: S ، تک تیر: E ، و رگبار: F علامتگذاری می شود.

مشخصات فنی: تفنگ ژ3 _ آ 3 قنداق ثابت
کالیبر 51 x 62/7 میلیمتر
نواخت تیر 500 تا 600 تیر در دقیقه
انرژی دهانه 290 - 300 کیلو پوند متر
برد موثر 400 متر
برد نهایی 3750 متر
تعداد خان 4 راستگرد
طول سلاح 1020 میلی متر
طول لوله 450 میلی متر
سرعت دهانه 780- 800 متر در ثانیه
وزن سلاح بدون خشاب 300/4 کیلو گرم
وزن خشاب خالی 284 گرم
وزن فشنگ 24 گرم
شعاع دید 572 میلی متر
مشخصات فنی: تفنگ ژ 3 _ آ 4 قنداق کشویی:
طول سلاح بسته 840 میلی متر
باز 1020 میلی متر
وزن سلاح بدون خشاب 600/4 کیلو گرم
وزن خشاب خالی 284 گرم

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1390ساعت 2:10 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

MP5

تاریخچه مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP 5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین مسلسلهای دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP 5 معرفی کردند این مسلسل در دو مدل ارائه شد که نوع MP 5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP 5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش ، خشاب ، دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

این مسلسل در بسیاری از کشورهای جهان توسط نیروهای پلیس و ارتش بکار گرفته شده .از ان جمله میتوان به پلیس مرزی و ارتش آلمان ، پلیس انگلیس،FBI امریکا و... اشاره کرد.این سلاح در بسیاری از کشورهای جهان از جمله یونان،ترکیه،ایران،پاکستان و پرتغال تولید میشود و کارخانه هکلر و کخ نیز کماکان تولید آنرا ادامه میدهد. تنها رقیب این سلاح را میتوان ،سلاح UZI ساخت رژیم اشغالگر قدس دانست که البته دیگر تولید نمی شود.رمز موفقیت این سلاح همانند سایر سلاحها و محصولات ساخت آلمان در کیفیت بالا،دقت تیراندازی عالی(خصوصا در حالت تک تیر که این امر خود حاصل بکارگیری سیستم گلنگدن بسته میباشد) و ضریب اطمینان بالا میباشد.انعطاف و سادگی عملکرد آنرا نیز میتوان از مزایای آن برشمرد.

مشخصات مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی ،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعات دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3  به عاریت گرفته.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه طپانچه ای بکار گرفته شده ، در انواع 2 حالته (ضامن و تک تیر) 3 حالته (ضامن ، تک تیر ف رگبار) و 4 حالته (ضامن ، تک تیر ، 3 تیر و رگبار) موجود میباشد.

نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوش مخصوصی هستند که میتوان یک صدا خفه کن را براحتی بر روی آن نصب کرد.دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G3 در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.ظرفیت خشاب استاندارد آن 30 تیر میباشد ولی خشابهای کوتاه 15 تیری نیز برای این سلاح ساخته شده اند.مدل مخصوص از این سلاح که در سال 1980 برای پلیس آمریکا ساخته شده توانایی شلیک گلوله های 10 میلیمتری (25 × 10 ) و 40 S&W (22 × 10 ) را دارا است که در مقیاس اندکی ساخته شده .اگر چه تمامی مدلهای MP5 دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند ولی مدلی از آن با صدا خفه کن سرخود با کد MP5 SD2 (قنداق ثابت پلاستیکی) و SD3 (قنداق کشویی) ساخته شده که همان گلوله های استاندارد (9 × 19 میلیمتری )را شلیک می کند.

به جرأت میتوان گفت هیچ مسلسل دستی از نظر کیفیت و دقت تیراندازی به پای سلاح MP5 نمیرسد تا جائیکه نیروهای ویزه کشورهای آمریکا و انگلیس ، این سلاح را به انواع دیگر ترجیح داده و از آن بعنوان اسلحه سازمانی استفاده می کنند.

مختصات فنی مسلسل دستی MP 5

کالیبر : 19 × 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 930/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 460/3 کیلوگرم

طول سلاح باز : 67 سانتیمتر

طول سلاح بسته : 50 سانتیمتر

وزن خشاب پر : 492 گرم

طول لوله : 225 میلیمتر

برد موثر : 200 کمتر

سرعت اولیه گلوله : 400 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 750 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب : 30 تیر

وزن خشاب خالی : 160گرم

تعداد در یک جعبه : 5 قبضه

وزن کل بسته به همراه متعلقات : 27 کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت : 69 سانتیمتر

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390ساعت 2:3 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

انواع مین

مین صوتی (acoustic mine) : مینی که با امواج منتشرشده از هدف منفجر شود.

مین ضد هوابُرد (anti-airborn mine) : مینی که در محلهای احتمالی پیاده شدن نیروهای هوابرد کار گذاشته شود.

مین ضد نفر (antipersonnel mine) : مینی برای وارد کردن تلفات و ضایعات به افراد پیاده دشمن و ناتوان کردن آنها.

مین ضد تانک (antitank mine) : مینی که تانک را از تحرک بیندازد یا باعث انهدام آن شود.


مین کف‌نشین (bottom mine) : مینی که پس از رها شدن از ناو یا زیردریایی یا هواپیما در کف دریا قرار گیرد و دارای حسگرهای عمل‌کننده از نوع مغناطیسی و آوایی و فشاری باشد؛ این گونه مین برای نابودی شناور سطحی و زیرسطحی به کار می‌رود.


مین جهنده ضدنفر (bounding mine) : نوعی مین ضدنفر با خرج کوچکی که بدنه مین را به هوا پرتاب کند و موجب شود مین در بلندی سه یا چهار پایی (فوتی) منفجر و تکه‌های آن در کلیه جهت‌ها پرتاب شود.

مین شیمیایی (chemical mine) : مینی محتوی مواد شیمیایی سمی برای کشتن افراد یا از کار انداختن یا آلوده کردن وسایل و زمین.

مین دورفرمان (controlled mine) : مینی که از ایستگاه فرمانِ راه دور هدایت و منفجر شود.

مین تأخیری (delayed action mine) : مینی که مدتی پس از تحریک شدن منفجر شود و اغلب پشت سر نیروهای عقب‌نشینی‌کننده و برای به ستوه آوردن و انهدام نیروهای تعقیب‌کننده دشمن به کار رود.

مین تمرینی (drill mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و برای تمرینهای لجستیکی استفاده می‌شود.

مین فوگاز (fougasse) :
مین فوگاز مینی است که یا آتش پرتاب می کند یا موادی داغ و اتشین که به راحتی خاموش نمی شود شکل مواد ان یا ژله ای است یا مانند غیر

مین بی‌اثر (inert mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن همانند مین جنگی، اما کلیه مواد منفجره و آتش‌زای آن بی‌اثر باشد.

مین مهارشده (moored mine) : مینی که با استفاده از لنگر به کف دریا (در مناطق حساس دریا) مهار شود؛ این مین در ژرفای متناسب با آبخور کشتیها غوطه‌ور است و با برخورد بدنه کشتی به آن منفجر می‌شود.

مین مشقی (practice mine) : نوعی مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و ماسوره آن مقدار کمی ماده منفجره کُندشکن یا دودزا دارد.

مین آموزشی (training mine) : مینی شبیه مین جنگی که فاقد ماده منفجره باشد.

مین پخشی (scatterable mine) : مینی که به وسیله هواپیما یا بالگرد یا توپخانه یا خودروهای زمین پخش شود و در زیر خاک قرار داده نشود.


__________________

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت 1390ساعت 0:3 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  | 

سلاح هجومی کارابین ام 4 (M4)

این سلاح نسخه جدیدی از سلاح ام 16 می باشد ولی کم حجم تر است قنداق این سلاح چهاروضعیتی می باشد

کالیبر: 5/56 میلیمتر

تعدادتیرهای خشاب: 30 تیر

طول سلاح: 72 سانتیمتر

 اسلحه فوق مجهز به نارنجک انداز 203 در زیر لوله و همچنین مجهز به دوربین  میباشد


+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390ساعت 6:52 بعد از ظهر  توسط داریوش چراغی  |